Hlasovanie sa už skončilo

Keď sme v septembri začali školský rok, ani vo sne nám nenapadlo, že sa nám podarí zorganizovať akciu, pri ktorej zažijeme silu komunity v praxi. Celé to začalo na Vianoce, kedy sa dejú skutočné zázraky. Počas školských vianočných trhov mali žiaci svoje stánky s výrobkami a každý stánok si zvolil, kam poputujú vyzbierané peniaze. Nápady to boli všetky krásne a nezištné. Žiačky z druhého stupňa sa rozhodli, že finančný výťažok venujú Centru pre deti a rodiny v Kolíňanoch. Čas letel a my sme rozmýšľali, na aký účel tieto peniaze použiť. Dostali sme nápad, že deti z detského domova pozveme na výlet. Pán riaditeľ ponuku s radosťou privítal a my sme mohli spoločne vyraziť za dobrodružstvom. Deti sa zoznamovali pri spoločných aktivitách a turistike. Po návrate z rozhľadne sme sa tešili na opekačku, spev, užívali si nádhernú prírodu, krásny potok a jeden druhého. Pre naše deti to bol nový druh zážitku, avšak pochopili, že budeme náš čas a pozornosť venovať deťom, ktoré nemali v živote také šťastie ako my, preto sa musíme k nim aj k sebe navzájom správať ohľaduplne. Teória je jedna vec, ale keď príde na „lámanie chleba,“ ukáže sa, ako danú lekciu zvládli. Naše Makovičky nesklamali, starší pomáhali mladším, hrali futbal, hojdali ich v sieti a rozprávali sa s nimi. Dali im práve to, čo im tak veľmi chýba – pozornosť a záujem. V tejto situácií obstáli lepšie, ako niektorí dospelí, pretože aj keď pochádzame z iných pomerov, na konci dňa sme všetci rovnakí ľudia.

List napísala Jarmila Fridrichová, pedagogička; skutok vykonal kolektív detí, v šk. roku 2024/2025 žiaci Súkromnej ZŠ Makovičky, Baničova 14, Nitra